DSİ GENEL MÜDÜRÜ İLÇEMİZDE İNCELEMELERDE BULUNDU
DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve beraberindeki heyet Ilısu Barajı ve HES projesi kapsamında ‘’Yeniden Yerleşim Çalışmaları’’ devam eden Hasankeyf İlçesi Kültürel Faaliyetler ile Yeniden Yerleşim çalışmalarının yapıldığı alanda incelemelerde bulundu.
İlçemize ziyaretleri esnasında Kaymakamımız Faruk Bülent BAYGÜVEN’i de Makamında bir süre görüşerek fikir alışverişinde bulundu.Ziyarete, Genel Müdür Yardımcısı Murat Dağdeviren, Barajlar ve Hidroelektrik Santraller Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanı Ali Rıza Ceylan, Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, Ilısu Projesi DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı eşlik etti.
Acu: ‘Ilısu Barajı ve HES İnşaatında 24 milyon m3 hacimli baraj gövdesi ve ön yüz betonu tamamlanmıştır. Elektromekanik imalatlar devam etmektedir. Aynı zamanda bugün Ilısu Barajının 6. ve son rotorunu da yerine indirdik. Elektrik bağlantıları da son aşamaya getirilmiştir.  Ilısu Barajı önyüzü beton kaplı baraj tipinde dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajıdır. Gövde hacmi bakımdan ülkemizde Atatürk Barajından sonra ikinci, üreteceği enerji bakımından, Atatürk, Karakaya, Keban Barajından sonra dördüncü, ülkemizin en önemli su kaynağı olan Dicle Nehri üzerinde yapılmış ve yapılmakta olan en büyük Baraj ve HES olma gibi önemli özelliklere sahiptir. Temelden yüksekliği 135 metredir. Ilısu Barajı’nın kurulu gücü 1.200 MW olup, yıllık ortalama 4 milyar 120 milyon kiloWatt saat enerji üretecektir. Sadece Elektrik Enerjisi Üretiminden Ekonomiye yıllık 1,5 milyar TL katkı sağlayacak. Barajın toplam maliyeti 8,5 milyar TL’dir. Ilısu Barajında Haziran 2018’de su tutma çalışmalarına başlanılacaktır” dedi. Batman İli Hasankeyf İlçesi sınırları içerisinde kalan eserlerin taşınma ve korunması İş kapsamında devam eden çalışmaların son durmunu aktaran Acu,’Ilısu Barajı kapsamında göl altında kalan anıt eserlerden Süleyman Han Cami, El-Rızık Cami, Koç Cami ve Kızlar Caminin Yeni Hasankeyf İlçesine taşınacağı yol güzergâhındaki Dicle Nehir Geçiş Köprüsü tamamlanarak Dicle Nehri köprü altına yönlendirilmiş olup yol dolgu çalışmaları devam etmektedir” dedi.