Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli İlçemizi Ziyaret etti.
 
Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, ilçemizde tarihi Artuklu Hamamı taşınma işlemlerini ve Ilısu Barajı göl havzası nedeniyle ilçemizde yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere ilçemize geldi.
 
Helikopterle ilçemize gelen Tarım ve Orman Bakanımızı, Milletvekilimiz Ziver Özdemir, Sayın Ahmet deniz, Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy,  DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Kaymakamımız Sayın Faruk Bülent Baygüven, Belediye Başkanımız Abdulvahap Kusen, kamu kurum yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş karşıladı. Yetkililerden Artuklular döneminde inşa edilen tarihi Artuklu Hamamının yeni Hasankeyf yerleşkesinde yer alan Arkeopark Alanına taşınma işlemleri ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
Daha sonra ilçemizde yürütülen çalışmalara ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanımız Pakdemirli, Ilısu Barajının bölgeye çok büyük bir hizmet olduğunu belirterek,  “Ilısu Barajı, 2023 hedeflerimizden biridir. Proje kapsamında tarihi miraslarımızı taşıyoruz. Tarihini bilmeyen, geleceğini tayin edemez. Önce Zeynel Bey Türbesi'ni taşıdık, bugün de Artuklu Hamamı'nı taşıyoruz. Tarihi ve kültürel varlıkları taşımakla dünyaya örnek bir çalışma yapıyoruz. Maliyeti 12 milyarı bulan Ilısu barajı projesinin önceliği bölge insanına hizmettir. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Temmuz ayında barajın bir kapağını kapattık, su tutulmaya başlandı. İkinci kapağını taşıma ve yerleşme çalışmaları tamamlandıktan sonra kapatıp, su tutmaya başlayacağız. Bilim insanları burada önemli bir çalışma yaptı. Birinci öncelik tarihin korunması oldu. Bu projenin gerçekleşmesinde büyük desteklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
Daha sonra Kaymakamlığımızı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanımız Pakdemirli,  Kaymakamımız sayın Faruk Bülent Baygüven’den ilçemizde yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı.
 
YAPIMI TAMAMLANAN TİCARET MERKEZİ VE KONUTLARDA İNCELEMELERDE BULUNDU
 
Kaymakamlık ziyaretinin ardından Tarım ve Orman Bakanımız Pakdemirli, ilçemizde yapımı tamamlanan konutlarda, ticaret merkezi ve ilçe kütüphanesinde incelemelerde bulunarak, yetkililerden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra ilçemizden ayrıldı.