Yeni Hasankeyf Yerleşkesinde Yapımı Tamamlanan 698 Konut, Kurayla Hak Sahiplerine Teslim Edildi
 
Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında; göl havzasından etkilenen ilçemiz merkezinde ikamet eden aileler için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan 710 adet konut, düzenlenen kura çekimi töreniyle hak sahiplerine teslim edildi.

Yeni Hasankeyf Yerleşkesi kapalı spor salonunda düzenlenen kura çekim törenine; Valimiz Sn. Hulusi Şahin, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, İlçe Kaymakamımız Sn, Haluk Koç, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdülvahap Kusen, DSİ 16.Bölge Müdürü Sn.Ali Naçi KÖSALI, Çevre ve Şehircilik İl Müdür V. Muzaffer ÖZKAN, ilgili kurumların yöneticileri ve  DSİ Bilim Heyeti ve hak sahibi aileler katıldı. 
 

Kura öncesi sırasıyla Belediye Başkanı, DSİ 16 Bölge Müdürü ve İlçe Kaymakamımız kısa birer konuşma yaparak kuranın hayırlı olmasını dilediler. Ardından kürsüye davet edilen  Milletvekilimiz Sn. Ziver Özdemir, “Hasankeyf’e ne kadar büyük yatırım yapılırsa yapılsın, önemli olanın Hasankeyflilerin mutluluğu ve huzurudur. Eğer mutlu ve huzurlu bir Hasankeyf oluşturabiliyorsak yapılan yatırımların bir kıymeti harbiyesi vardır.” Dedi.

Törende Hasankeyflilere hitap eden Sayın Valimiz Hulusi Şahin,  Hasankeyf için yeni bir dönemin başlandığını ifade ederek, "Ilısu Barajı dünyanın en büyük projelerinden biridir. Hasankeyf'te dünyanın en büyük şehir nakillerinden, tarihi eser nakillerinden birini gerçekleştiriyoruz. Bu büyük proje çok büyük emeklerle büyük maliyetlerle bugüne geldi. Yeni bir şehre sahip olacağız. Bundan böyle bu güzel ve büyük projenin faydasını görmeye başlayacaksınız. Evlerin eksikleri en kısa sürede tamamlanacak.  Yeni evlerinize 15 Mayıs’tan sonra yavaş yavaş taşınacaksınız" diye konuştu. 

Kısa bir süre içerisinde yeni bir Hasankeyf’in oluşacağını belirten Sayın Valimiz, "Öyle bir Hasankeyf ki sadece yerleşim yerleri, sokakları değil, tarihi eserleri ve turizm alanları da dantel gibi işlenmiş, nakış gibi oyalanmış, planlanmış ve o tarihi eserlerin sunumuyla gerçekten büyük miktarda turist çeken, dünyanın ilgi odağı olan bir Hasankeyf’e doğru gidiyoruz. Hasankeyf sadece Batman’ın değil, Türkiye’nin yüz akı olacak. Baraj gölünün etrafında tarihi eserler, tekne gezintileri, tarihi eserlerin restorasyonu ve sunumu, müzeler, otantik çarşılar hazırlanacak ve Hasankeyf bölgede parmakla gösterilen bir turizm destinasyonu olacak. Bunun Hasankeyflilere hem ekonomik olarak hem de prestij olarak çok büyük bir katkısı olacak. Hasankeyf sadece bölgenin sayfiye şehri olamayacak, turizm merkezi de olacak. Bunları çok kısa bir süre içerisinde hep birlikte inşa edeceğiz ve yaşayacağız. Bu güzel şehir hepinize hayırlı uğurlu olsun"  dedi.  

Noter huzurunda 698 hak sahibi için yapılan kura çekiminin ardından hak sahipleri Kaymakamlığımızca belirlenen araçlarla yeni evlerini gezip, inceleme fırsatı buldular.